Dziś: 2023-03-28
Pamiętaj o imieninach:

Marcelego, Anieli,
Antoniego, Sykstusa

Czy wiesz, że...

Chiny, znane obecnie z masowej i taniej produkcji towarów, już od VII wieku były producentem ekskluzywnych i bardzo cenionych w Europie wyrobów z porcelany. Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z naczyniami porcelanowymi, był Wenecjanin Marco Polo. Stało się to w trakcie jego sławnej podróży do Chin. Jako pierwszy użył nazwy "porcelana" na określenie wyrobów, które oglądał. Prawdopodobnie szkliwo tego wyrobu skojarzyło mu się z muszlami genus porcellana, mającymi silnie połyskującą, ubarwioną powierzchnię. Na Starym Kontynencie, mimo wielu starań, sztukę wytwarzania porcelany opanowano dopiero 1000 lat później niż w Chinach.

* * *

Dotychczas wydobyto około 120 tys. ton złota, z czego 60% jest w rękach prywatnych (przede wszystkim w postaci wyrobów jubilerskich), resztę stanowią rezerwy państwowe. Większość bieżącej produkcji wykorzystuje się do wyrobów jubilerskich, 10% zużywa przemysł (w większości - elektroniczny), 5% - dentystyka.

* * *

W odkrytym w 1922 roku grobowcu faraona Tutanchamona, znaleziono około 40 ton złotych i pozłacanych przedmiotów, które służyły młodemu faraonowi za życia i - wg wierzeń Egipcjan - miały służyć rónież po śmierci. Sama trumna, w której złożono Tutanchamona (jedna z trzech złotych trumien), waży ponad 110 kg. Najsłynniejszym skarbem wydobytym z grobowca jest złota maska z podobizną faraona, ważąca ponad 10 kg.

* * *

Na cesze probierczej zawarte są następujące informacje:
1) rodzaj metalu szlachetnego, z którego wykonany jest wyrób:

- rycerz, oznacza wyrób ze złota
- kobieta, oznacza wyrób ze srebra
- głowa konia, oznacza wyrób z platyny
- głowa psa, oznacza wyrób z palladu
2) próba, czyli informacja o zawartości metalu szlachetnego w 1000 jednostkach
3) oznaczenie miejsca cechowania: A - Białystok, B - Bydgoszcz, G - Gdańsk, H - Chorzów, K - Kraków, Ł - Łódź, P - Poznań, W - Warszawa, V - Wrocław, Z - Częstochowa.

* * *

Srebro jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności spośród wszystkich metali.

* * *

Złoto ma właściwości lecznicze - może pomagać leczyć reumatyzm, wrzody i gruźlicę.

* * *

Zgodnie z tradycją, pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany z metalu szlachetnego - złota, ewentualnie platyny. Metale te są symbolem trwałości, co z pewnością pomogło ukształtować się tej tradycji. Do pierścionków zaręczynowych dobiera się odpowiednie kamienie szlachetne - najczęsciej są to brylanty, ale stosuje się również szafiry, rubiny, szmaragdy.

* * *

Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie (po Francji, Szwecji i Finlandii), pod względem zasobności w złotonośne złoża. W Sudetach zlokalizowano ponad 120 miejsc, których zasoby szacowane są na około 100 ton.

* * *